پروژه های آبخیزداری بجستان 70 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد

خبرگزاری مهر: رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بجستان گفت: 40 هزار هکتار از حوزه های آبخیزداری بجستان دارای مطالعات تفصیلی - اجرایی است که برای اجرای کامل این پروژه ها حداقل 70 میلیارد ریال اعتبار لازم است.

مجتبی محرابی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: معضلات ناشی از خشکسالی، افت کمی و کیفی سفره های زیرزمینی و منابع سطحی، جلوگیری از پیشرفت کویر، مهاجرت و بیکاری را می توان با آبخیزداری کاهش داد.

وی افزود: این شهرستان به دلیل قرار گرفتن بر روی کمربند خشکی خراسان رضوی و قرارگیری در حاشیه کویرهای مرکزی ولوت عمرانی، آب و هوایی خشک و بیابانی دارد.

وی وجود پنج کانون بحرانی فرسایش بادی در مناطقی همچون قاسم آباد، ابوالخازن، فخرآباد، منصوری، یونسی، سردق و مرندیز را گواه این ادعا دانست.

به گفته وی حدود 300 هکتار از مساحت شهرستان در حوزه آبخیز عظیم سیاه کوه قرار دارد که به دلیل اشتراک آن با خراسان جنوبی پیگیریهایی از طریق ادارات کل منابع طبیعی و آبخیزداری دو استان انجام گرفته است.

وی به کاهش آبدهی قناتها و چشمه ها در پی وقوع خشکسالیهای متوالی اشاره کرد و گفت: منابع آبی این شهرستان یا خشک شده و یا در حال خشکیدن است. که این امر در کنار بروز رگبارهای سیل آسا و خارج از فصل نیز تخریب مزارع، جاده ها و باغها را در پی داشته است.

/ 0 نظر / 13 بازدید