آب قنات فخرآباد بجستان 10 برابر افزایش یافت

خبرگزاری مهر: رئیس جهاد کشاورزی بجستان گفت: قنات روستای فخرآباد از قدیمی ترین قناتهای بجستان با افزایش 10 برابری آب، پس از چند سال خشکسالی در این روستا تحولی شگرف ایجاد کرده است.

به گزارش خبرنگار مهر، فخر کاظمی عصر سه شنبه در گفتگو با خبرنگاران با بیان اینکه طول قنات هفت هزار متر و تعداد میل چاه ها 50 حلقه است، گفت: در سال جاری با تخصیص 340 میلیون ریال عملیات لایروبی و مرمت قنات آغاز و در یک رخداد غیرمنتظره آبدهی این قنات از 5 لیتر بر ثانیه به 48 لیتر در ثانیه افزایش یافت.

کاظمی افزود: در سالهای 86 تا 89 از محل اعتبارات تملک دارایی ها مبلغی برای این قنات هزینه شد که متأسفانه آبدهی آن کم شد، این در حالی است که 300 هکتار اراضی قنات فخرآباد با خشکسالی شدید مواجه شده بود.

وی اضافه کرد: انتظار می رود با اتمام عملیات لایروبی دبی آب به میزان 56 لیتر در ثانیه افزایش یابد که این موضوع تحولی بزرگ در وضعیت اقتصادی مردم روستا و وضعیت کشاورزی و دامپروری منطقه ایجاد خواهد کرد.

کاظمی با اشاره به سفر اخیر استاندار خراسان رضوی به این منطقه و تأکید بر خدمات رسانی به روستاها و اختصاص اعتبارات گفت: امید است با اجرای طرح تجهیز و نوسازی اراضی کشاورزی این روستا الگوی سایر روستاها در توسعه پایدار کشاورزی استان شود.

وی تأکید کرد: در همین راستا قنات ژرف در روستای مزار دارای دو هزار و 500 متر طول و تعداد 50 حلقه چاه با آبدهی کنونی 17 لیتر بر ثانیه در طرح لایروبی قرار گرفته که امید می رود با اتمام شیب برداری عمق چاه از 25 متر به 35 متر افزایش یابد.

وی یادآور شد: قنات روستای یادشده در فاصله 50 کیلومتری بجستان است.

/ 0 نظر / 15 بازدید