یک سه شنبه در «سه شنبه بازار» بجستان

به گفته «نسایی» رئیس شورای شهر بجستان طبق یکی از مصوبات شورای سوم قرار شد برای رفاه حال همشهریان در تهیه جنس مرغوب و ارزان این بازار افتتاح شود. ابتدا این بازار در پارک مطهری بود، اما به دلیل از بین رفتن درختان، بهداشتی نبودن و نبود کنترل لازم بر بازار به مکان جدید منتقل شد. نسایی با اشاره به این که هر هفته حدود ۱۰۰ ماشین وانت و کامیونت اجناس خود را در این مکان عرضه می کنند، افزود: شهرداری با توجه به مقدار جای اشغال شده و نوع وسیله حمل کالا مبلغی بین ۲ الی ۶هزار تومان از هر فروشنده دریافت می کند که هر ۴هفته (ماهیانه) در مجموع حدود یک میلیون تومان جمع آوری می شود.رئیس شورای شهر بجستان با اشاره به رضایت کامل مردم از این بازار گفت: بعضی از مغازه داران از این بازار ناراضی اند که دلیل آن هم مناسب تر بودن قیمت کالاهای این بازار نسبت به کالای مغازه داران و استقبال بیشتر مردم از آن است. سیروس یکی از مشتریان این بازار هم گفت: خوشبختانه این بازار به دلیل متمرکز بودن کلیه اجناس و ارزان تر بودن، شرایط مناسبی را برای همه به ویژه قشر کم درآمد فراهم کرده است تا به راحتی بتوانند مایحتاج خود را تهیه کنند. اما جدای از همه این فواید، سه شنبه بازار بجستان با مشکلاتی روبه روست که مهم ترین آن خاکی بودن بازار است. مسئله ای که در بهداشتی بودن مواد و کالاهای عرضه شده در آن موثر است.

 

خاک و بهداشت!

رئیس کارگروه سلامت و امنیت غذای بجستان ضمن تشکر از اقدام شورا و شهرداری در راه اندازی این مرکز گفت: در کارگروه سلامت و امنیت غذا از شهرداری و شورا درخواست شد تا نقایص بهداشتی این بازار مرتفع شود. دکتر سلطانی مهم ترین مشکل آن را خاکی بودن آن دانست و افزود: در کارگروه بر این نکته تاکید شد که گرد و خاک باعث آلوده شدن موادغذایی می شود، بنابراین کف آن باید آسفالت شود. از طرفی چون مواد خوراکی مثل روغن، میوه و... چندین ساعت در زیر نور آفتاب قرار دارند، باعث فاسد شدن آن ها می شود لذا این مکان نیاز به غرفه بندی و نصب سایه بان دارد. وی یکی دیگر از معضلات این بازار را صادر نکردن کارت بهداشتی برای فروشندگان دانست و گفت: این مورد باعث شناسایی نشدن متخلفان می شود. وی ادامه داد: هدف اصلی ما این است که مواد خوراکی و غذایی عرضه شده در سه شنبه بازار سالم و بهداشتی باشد تا سلامت شهروندان عزیز به خطر نیفتد.رئیس شبکه بهداشت و درمان بجستان افزود: در جلسه این کارگروه «نسایی» قول داد که تا آخر امسال کف این مکان آسفالت شود.

وی در این باره گفت: زمان مصوب شده در کارگروه ابتدای سال آینده است. وی ادامه داد: با وجود درآمد ناچیزی که از سه شنبه بازار نصیب شهرداری می شود، شهرداری در آن مکان نمازخانه و سرویس بهداشتی احداث کرده و به زودی به منظور رعایت بهداشت محیطی، علاوه بر آسفالت، غرفه بندی هم خواهد شد و سعی می کنیم با همکاری اداره بازرگانی برای فروشندگان کارت شناسایی صادر شود. رئیس شورای شهر بجستان با توجه به رضایت کامل مردم از این بازار ابراز امیدواری کرد با همکاری فرمانداری، شهرداری و بازرگانی این بازار به بازار روزانه تبدیل شود. اما مشکل دیگر این بازار شناسایی نشدن فروشندگان به ویژه فروشندگانی است که از شهرهای دیگر برای فروش کالا به بجستان می آیند. به گفته کریمی رئیس اداره بازرگانی بجستان، هنگامی که برای برخورد با گران فروشان به محل مراجعه می کنیم فروشنده متخلف فرار کرده است و به دلیل صادر نشدن کارت شناسایی و تشکیل پرونده، فرد متخلف شناسایی نمی شود.

/ 0 نظر / 16 بازدید