«زین آباد»جنوبی ترین روستای استان در حسرت ارتقا به شهر

مهاجرپذیری زین آباد

با وجود همه مشکلات، روستای زین آباد یکی از روستاهای مهاجرپذیر شهرستان بجستان است و آب وهوای خوب و نزدیکی آن به مرکز شهرستان دلایل این مهاجرپذیری است. «علی حسینی» دهیار زین آباد هم این موضوع را تایید می کند. او می گوید: از سوی اداره کل حفاظت محیط زیست استان این جا به عنوان «روستای پاک» در سطح شهرستان های گناباد و بجستان معرفی شده است و شرکت تعاونی روستایی تلاش به عنوان شرکت تعاونی مادر در زین آباد، روستاهای امیریه، رضاییه، ششتوک، بیکو، روسنگ، سریده، آهنگ، بقچیروافکان، نوق، ناصرآباد، آبدکی، جزین و ابوالخازن را تحت پوشش دارد.وی با اشاره به استعداد این روستا برای ارتقا به شهر می گوید: شناخته شدن زین آباد در ایام نوروز به دلیل پذیرا بودن مسافران و زائران حرم رضوی به عنوان دروازه خراسان رضوی، مرکزیت برای روستاهای تابعه، شاخص بودن و... شاخص های مناسبی است که می تواند شهر شدن زین آباد را محقق کند.دهیار زین آباد با اشاره به مشکلات عمومی این روستا بر ادامه اجرای طرح  هادی این روستا که ناتمام رها شده است، تاکید می کند و می گوید: با توجه به مرکزیت این روستا ساخت ایستگاه آتش نشانی یکی از ضروریات است. وی با اشاره به نیاز دانش آموزان ساخت کتابخانه مرکزی و ساخت انبار مرکزی برای خرید محصولات کشاورزی را از نیازهای دیگر این روستا بیان می کند و می افزاید: با توجه به کم بودن محدوده روستا و نیاز شدید جوانان به زمین برای ساخت مسکن لازم مسئولان مربوطه باید همکاری و مشکل را رفع کنند. وی با اشاره به استعدادهای کشاورزی منطقه می گوید: تولید نعناع مرغوب در این روستا زمینه مناسبی را برای احداث کارگاه تولید اسانس نعناع فراهم کرده و تحقق این امر مستلزم تامین اعتبار است.

 

 

پی گیری برای رفع نیازهای روستا

«حسینی» با اشاره به این که زین آباد در مسیر جاده اصلی و ترانزیتی قرار دارد، می گوید: با حضور پلیس و کمپ زائر در مسیر جاده اصلی خوشبختانه در ایام تعطیلات نوروز هیچ گونه تصادفی در این روستا رخ نداد که جا دارد از فرمانداری بجستان، بخشداری مرکزی و فرماندهی انتظامی شهرستان گناباد تشکر کنیم چرا که در ایام نوروز با این دهیاری همکاری خوبی داشتند.وی با اعلام این که با پی گیری های دهیاری و شورای اسلامی زین آباد اورژانس ۱۱۵ در این روستا مستقر شده و ساختمان آن نیز در حال احداث است، می گوید: ساخت بولوار دانش آموز در روستا، پلاک گذاری منازل و بهبود وضعیت گورستان روستا انجام شده است و همکاری لازم با هیئت امنای هیئت ابوالفضلی برای ساخت هیئت و همکاری با سازمان تبلیغات اسلامی برای احداث خانه عالم در زین آباد انجام شده و پارک روستایی نیز در حال احداث است.وی کاروان سرای تاریخی زین آباد را نماد تاریخ کهن این روستا معرفی می کند و می گوید: با همکاری سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی این بنای باستانی در حال مرمت و بازسازی است و تلاش می کنیم از این کاروان سرا به دلیل نزدیک بودن به جاده اصلی و ترانزیتی به عنوان هتل بین راهی استفاده کنیم.دهیار روستای زین آباد برنامه های در دست اقدام این دهیاری را پی گیری ارتقای روستای زین آباد به شهر با همت مسئولان،ایجاد بوستان روستایی در کنار جاده، ساخت کتابخانه مرکزی، پی گیری یا سامان دادن به طرح  هادی، واگذاری زمین به جوانان، آجرکاری یا سنگ فرش کردن پیاده روهای روستا اعلام کرد.به گفته وی تهیه وسایل ورزشی برای جوانان روستا، تخریب بافت فرسوده و احیای آن، تامین یک دستگاه بیل مکانیکی برای روستا و پی گیری آسفالت خیابان های اصلی روستا و نام گذاری آن نیز در حال انجام است. (خراسان، شماره سریال 17353 ، تاریخ انتشار 880610 )

/ 3 نظر / 16 بازدید
آزاده آنلاین

يكي از زيباترين پاداش هاي طبيعت اين است كه هيچكس قادر نيست از صميم قلب به كسي كمك كند مگر اينكه اول به خودش كمك كرده باشد . من آپم . خوشحال ميشم به من سر بزني و در مورد مطلب جديدم نظر بدي . ممنون

سلام اگه میشه در مورد مقبره زین آباد مطلب و تصویر بذارید. ممنون

هادی رضایی

با عرض سلام خدمت شما لطفا اگر امکان دارد وبلاگ مرا لینک کنید با نام وبلاگ (زین آباد)