عملیات مبارزه با تب کریمه کنگو در بجستان آغاز شد

خبرگزاری فارس: رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان بجستان گفت: عملیات مبارزه با بیماری تب کریمه کنگو در بجستان آغاز شده است.


محمدرضا متقی امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در بجستان اظهار داشت: کنترل مبارزه با بیماری تب کریمه کنگو در قالب عملیات سم‌پاشی بدن دام، جایگاه نگهداری و سمپاشی مرتب کشتارگاه دام انجام گرفته است.
وی افزود: در پنج ماهه اول سال 88 کنترل و مبارزه با این بیماری در قالب سمپاشی بیش از 30 هزار راس دام سبک و سنگین، 800 هزار مترمربع جایگاه نگهداری و کشتارگاه دام و نیز ‌آموزش‌های پیشگیرانه به قصابان انجام شده است.
رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان بجستان در مورد مشخصات این بیماری گفت: تب خونریزی دهنده کریمه کنگو یک بیماری ویروسی بوده که از طریق گزش کنه آلوده و یا تماس با بافت و خون آلوده به انسان و حیوان منتقل می‌شود.
متقی ادامه داد: این بیماری علائم خاصی نداشته و صرفا به ‌صورت تب شدید بروز می‌کند اما در انسان با سردردهای شدید، تب و لرز، دردهای عضلانی، برافروختگی صورت و خونریزی در نقاط مختلف بدن (مخاط) همراه است.
رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان بجستان تصریح کرد: عدم درمان به‌ موقع در اثر خونریزی‌های مغزی ـ ریوی منجر به مرگ می‌شود.
متقی به جایگاه ویژه آسیب‌های بازرسی و نظارت شبکه دامپزشکی در پیشگیری از کشتار غیرمجاز و هدایت دام‌های کشتاری به کشتارگاه به‌منظور کنترل هر‌چه بیشتر بیماری اشاره و دامداران را به رعایت هر چه بیشتر امور بهداشتی توصیه کرد. (88/06/17 - 15:10 )

/ 1 نظر / 8 بازدید
میر عابدین

از اطلاع رسانی بروز شما و مسئولان با استعداد دیار ایزد و شهرستان مرد افرین بجستان سپاسگزاری می گردد.